Thanks To All Who Participated in the Cowtown Yeast Wranglers Homebrew Roundup

There were 451 entries judged and 153 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the Cowtown Yeast Wranglers Homebrew Roundup organized by Cowtown Yeast Wranglers, J Webb Warehouse (back of Wild Rose Brewery). Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Heslop Caber Toss 9E: Strong Scotch Ale cowtown yaest wranglers
2nd Ari Giligson Lost Track Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic VanBrewers
3rd Ari Giligson Blackout 22C: Wood-Aged Beer VanBrewers

Winning Entries

Category 1: Light Lager (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Van Der Ploeg
Co-Brewer: Paul Heslop
What The Helles? 1D: Munich Helles Yeast Wranglers
2nd Michal Foniok Helles Yeah! 1D: Munich Helles Yeast Wranglers
3rd Mark Whitehead Dortmunder Style Lager 1E: Dortmunder Export Lethbridge Werthogs

Category 2: Pilsner (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Carlberg Pils 2B: Bohemian Pilsener River City of Manitoba Brewers
2nd Jason Newton Newtonian Pilz 2B: Bohemian Pilsener vanbrewers
3rd Mathias Braasch Nordisch By Nature 2A: German Pilsner (Pils) Cowtown Yeast Wranglers

Category 3: European Amber Lager (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Geordan Saunders Crossroads 3A: Vienna Lager KABOB
2nd Neil Bamford Bamnation Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen Cowtown Yeast Wranglers
3rd Marc Loszchuk Ruecker Wrecker Amber Lager 3A: Vienna Lager Ale & Lager Enthusiasts of Saskatchewan

Category 4: Dark Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Carlberg Schwarz 4C: Schwarzbier River City of Manitoba Brewers
2nd Geordan Saunders Shitshow 4C: Schwarzbier KABOB
3rd Dean Kelly Evil Lawnmower 4A: Dark American Lager Saskatoon Headhunters

Category 5: Bock (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Carlberg Otto III 5D: Eisbock River City of Manitoba Brewers
2nd Adam Olson Not Quite Evil Goats Doppelbock 5C: Doppelbock RCMB
3rd Adam Olson Glacier Bay Eisbock 5D: Eisbock RCMB

Category 6: Light Hybrid Beer (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Newton Ryemarican Ale 6D: American Wheat or Rye Beer vanbrewers
2nd Hiroshi Tsukada Just A Boring Cream Ale 6A: Cream Ale VanBrewers
3rd Robert Doerksen Wheaten Wheat Ale 6D: American Wheat or Rye Beer Cowtown Yeast Wranglers

Category 7: Amber Hybrid Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Potvin White Hat Common 7B: California Common Beer
2nd Mickey Callahan 7A German Alt 7A: Northern German Altbier Cowtown Yeast Wranglers
3rd Robert Doerksen Holz Haven Altbier 7C: Dusseldorf Altbier Cowtown Yeast Wranglers

Category 8: English Pale Ale (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Charles Gagne Bloody ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
2nd Eric Jourdan Midnight Special 8B: Special/Best/Premium Bitter BrewVic
3rd Mark McGraw The Bitter End 8A: Standard/Ordinary Bitter Brewnosers

Category 9: Scottish and Irish Ale (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Heslop Caber Toss 9E: Strong Scotch Ale cowtown yaest wranglers
2nd Craig Wallace Scotch Bastard 9E: Strong Scotch Ale GTA Brews
3rd Lee Hillman SFW 9B: Scottish Heavy 70/- Cowtown Yeast Wranglers

Category 10: American Ale (38 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jonas Hurtig P.D. Pale Ale 10A: American Pale Ale Cowtown Yeast Wranglers
2nd Ben Glasstetter
Co-Brewer: Shawn Hetzler
HTV - Hop Transport Vehicle 10A: American Pale Ale Fraser Valley Fermentalists
3rd Fletcher Stevens Honey Bucket Nut Brown 10C: American Brown Ale YK Beer Society

Category 11: English Brown Ale (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Parker Willfong Prairie Town Brown 11C: Northern English Brown Ale ALES
2nd Paul Heslop Tyne And Wear Best 11C: Northern English Brown Ale cowtown yaest wranglers
3rd Eric Cousineau Stamford Session Ale 11A: Mild GTA Brews

Category 12: Porter (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Freeman Honey’s Baltic Porter 12C: Baltic Porter ALES Club
2nd Eric Cousineau Plummers Porter 12B: Robust Porter GTA Brews
3rd Parker Willfong Supercalifragilistic Names Don"t Really Matter 12B: Robust Porter ALES

Category 13: Stout (42 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alvaro Reyes Seems Legit 13B: Sweet Stout VanBrewers
2nd Jonas Hurtig RIS 13F: Imperial Stout Cowtown Yeast Wranglers
3rd Justin DeMerchant Riley Reid’s Choice Stout 13E: American Stout Durham Homebrewers

Category 14: India Pale Ale (IPA) (38 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Greg Josiak Chester IPA 14A: English IPA Cowtown Yeast Wranglers
2nd Mark Pennell More 14B: American IPA Brewnosers
3rd Chris Haines Rutaceae IPA 14B: American IPA Yeast Wranglers

Category 15: German Wheat and Rye Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jochen Fahr Fahr Away 15A: Weizen/Weissbier Yeast Wranglers
2nd Greg Zeniuk GreggorWeizen 15A: Weizen/Weissbier EHG
3rd Hiroshi Tsukada Weizenbock 15C: Weizenbock VanBrewers
HM Nicolas Aubert
Co-Brewer: Marie-Helene Bilodeau
Weissbier 15A: Weizen/Weissbier Cowtown Yeast Wranglers

Category 16: Belgian and French Ale (30 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Olson East Abbey Pale 16B: Belgian Pale Ale RCMB
2nd Evan Hunchak 2012 - 2014 Rebellion Sour Blend 16E: Belgian Specialty Ale ALES
3rd Geordan Saunders The Extremist 16E: Belgian Specialty Ale KABOB

Category 17: Sour Ale (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ari Giligson Lost Track Lambic 17D: Straight (Unblended) Lambic VanBrewers
2nd Chris Bourdages CBOs Flanders Red 17B: Flanders Red Ale Durham Homebrewers Club
3rd Christopher Van Der Ploeg Baby Beer 17A: Berliner Weisse Yeast Wranglers

Category 18: Belgian Strong Ale (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael D’Ornellas Bonbon 18E: Belgian Dark Strong Ale Montrealers
2nd Benjamin Goller Sorachi Blond 18A: Belgian Blond Ale VanBrewers
3rd Eric Jourdan Clown College Blonde 18C: Belgian Tripel BrewVic

Category 19: Strong Ale (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Marc Loszchuk Hoppocratic Oath 1yr. 19C: American Barleywine Ale & Lager Enthusiasts of Saskatchewan
2nd Darrin Sayers Odin 19C: American Barleywine Cowtown Yeastwranglers
3rd Darryl Hill Burleywine 19C: American Barleywine Cowtown Yeast Wranglers

Category 20: Fruit Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Neil Bamford Raspberry Berlinerwisse 20A: Fruit Beer Cowtown Yeast Wranglers
2nd Matt Braun In Love With The Coco 20A: Fruit Beer Ales
3rd Mark Pennell G’day Raspberry Blonde 20A: Fruit Beer Brewnosers

Category 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Braden Huel Vanilla Porter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer ALES Club
2nd Darryl Shelton Swirl 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer MontreAlers
3rd Alexander Kaul Jo-Jo’s Pumpkin Ale #1 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Yeastwranglers

Category 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ari Giligson Blackout 22C: Wood-Aged Beer VanBrewers
2nd Adam Olson Islay Scotch Ale 22C: Wood-Aged Beer RCMB
3rd Parker Willfong Smoke Signals 22A: Classic Rauchbier ALES

Category 23: Specialty Beer (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Braun Neo Stout 23A: Specialty Beer Ales
2nd Craig Wallace CoCoa-Nut Oatmeal Porter 23A: Specialty Beer GTA Brews
3rd Marc-Andre Dorion Black IPA 23A: Specialty Beer

Category 24: Traditional Mead (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Jason Newton Strange Mead 24B: Semi-Sweet Mead vanbrewers

Category 25: Melomel (Fruit Mead) (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chaim Sisson Black Himalaya 25C: Other Fruit Melomel BrewVIC
2nd Bryce Van Sluys
Co-Brewer: Kelly Van Sluys
What The Hellomel 25C: Other Fruit Melomel Cowntown Yeast Wranglers
HM Neil Bamford Bamnation Sweetheart Melomel 25C: Other Fruit Melomel Cowtown Yeast Wranglers

Category 27: Standard Cider and Perry (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Michal Foniok Common Cidgnar 27A: Common Cider Yeast Wranglers
3rd Ari Giligson St. Alvaro Cider 27A: Common Cider VanBrewers

Category 28: Specialty Cider and Perry (1 entry)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael D’Ornellas Oakie Dokie 28A: New England Cider Montrealers